Számos legendáink egyike arról szól, hogy a középkori városképet gazdagító számtalan lacikonyha elnevezése II. Ulászló ? a nép körében gúnyosan ?Dobzse? László ? királyról kapta a nevét. A fáma szerint Heltai Gáspár a felelős a kis utcai kifőzdék ilyetén elnevezéséről: a történet szerint a Jagelló-király és udvartartása annyira elszegényedett, hogy az utcai pecsenyesütőktől kunyerált hitelre némi ennivalót ? így lett a nevük Ulászló, azaz Laci konyhája?
Heltai Gáspárnak természetesen megvolt az oka, hogy ezt a történetet terjessze, ugyanis a magyar nemzeti királyság híveként kevés szimpátiával viseltetett az elszegényedett és általa uralkodásra alkalmatlannak tartott lengyel dinasztia iránt?
A lacikonyha elnevezés a tudósok szerint valójában onnan ered, hogy az utcai, szabadtéri sütés-főzés, azaz a nyári konyhák és kifőzdék minden évben június végén, Szent László napján kezdték meg működésüket, s attól a naptól kezdve lehetett elfogyasztani a népszerű lacipecsenyét, azaz a fűszeres zsírban megsült és félbevágott cipóban tálalt sertésszeletet.
forrás: agytoro.hu
NEKED AJÁNLJUK
Sátoraljaújhelyre látogat májusban a Richter Egészségváros
Sátoraljaújhelyre is ellátogat idén májusban a Richter Gedeon Nyrt. egyik legnagyobb társadalmi felelősségvállalási projektje, a Richter Egészségváros. Idén Sátoraljaújhely mellett, Győrben és Gyöngyösön...