A gombák különleges, körformájú csoportosulását nevezik boszorkánykörnek vagy boszorkánygyűrűnek (az angol neve: fairy ring ? tündérkör). A régi hiedelmekkel ellentétben a körívben megjelenő termőtestek nem valamiféle okkult szertartások vagy tündérek körtáncának nyomai, hanem a föld alatti gombafonalak sugárirányú terjeszkedésének eredménye. Előfordul, hogy a gombák nem alkotnak teljes kört vagy enyhén ívelt sorban helyezkednek el. Ezt folyásnak hívják, ami szintén a terjeszkedés sugaras mivoltának köszönhető.
Ezek a látványos gombakörök elsősorban erdőkben, ritkábban mezőn jelennek meg, az elnevezés pedig a középkori hiedelemből származik.
A közel egyforma sebességgel terjeszkedő gombafonalak a tápanyagban gazdagabb talajrészek felé igyekeznek: a kiindulási pontjuktól kifelé terjeszkednek. Kedvező időjárási körülmények között gombákat hoznak létre, a kör pedig minden alkalommal nagyobb átmérőjű lesz, mérete meghaladhatja akár a több tíz métert is. A boszorkányköröket nemcsak gombák jelezhetik, a talajt borító növényzet eltérő növekedése vagy állapota is gombafonalak jelenlétére utalhat.
forrás: turistamagazin.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
A Miskolci Egyetem közel 3 és fél milliárd forintot nyert az...
A Miskolci Egyetem közel 3 és fél milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert többek között digitális oktatás módszertanának kidolgozására és a gyakorlati oktatást...