Minden nagyobb vallásnak meg van a maga jelképe, mely összefogja, megnevezi a követőit. A kereszténység jelképe a kereszt, a zsidóságé a Dávid-csillag, az iszlám vallás szimbóluma pedig a félhold.
Érdekes, hogy több helyen is megtalálhatjuk a félhold mintáját. A mohamedán vallásban, mint a terjeszkedés szimbóluma, a vöröskereszthez hasonlóan a mentőautókat is ezzel különböztetik meg sok helyen, de a mecsetek kupolájának díszelemeként is a félhold szolgál. Feltűnik számos zászlón is, láthatjuk a pakisztáni, malajziai és a török nemzet zászlaján is.
Mindezek mellett a mélyebb jelentését hiába keressük, ugyanis önmagában az újholdnak nincs vallási jelentése, egyszerűen csak gyakori használata kiemelte, idővel pedig eszmei értékké vált.
Igaz, az újhold ezekben az országokban is kiemelt jelentőséggel bír csillagászati szempontból, hiszen mutatja a böjti hónapot, a haddzs kezdetét és a ramadán vagy a mekkai zarándoklatok idejét, így könnyen azonosultak a jelképpel az emberek.
forrás: agytoro.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Csillagászati élmények sora várható július végén
Az év egyik leglátványosabb égi jelensége vár ránk július végén: több együttállás mellett két aktív meteorraj is eléri a maximumát, így érdemes lesz az...