Ki szeretne egy baktériumokból álló házban élni? Az ötlet futurisztikusnak tűnik, de valójában a laboratóriumokban már készülnek azok az anyagok, amelyek félig élők, azaz élő szervezeteket is tartalmaznak, és építési alapanyagként használhatóak a konstrukciók során. Egyikét ezeknek az ETH Zürich kutatói hozták létre egy új kutatás során, amikor a világ egyik legősibb szervezetét, a cianobaktériumot integrálták hidrogélbe, hogy burkolóanyagot alkossanak belőle.
A baktériumok alkalmazásának célja a fenntartható struktúra kialakítása volt, mivel a cianobaktériumok képesek a fotoszintetizálásra, vagyis az energiát a növényekhez hasonlóan szerzik be: sejtjeik klorofillt tartalmaznak, és napfény segítségével szén-dioxidot kötnek meg, miközben oxigént termelnek. Szén-dioxid-megkötő képességüket akkor sem vesztik el, amikor a hidrogéllel keverve szilárdabb formában tartják őket, sőt, a kutatók megfigyelései szerint a ?baktériumtéglák? még az elkészítésük után 400 nappal is aktívak voltak, és elnyelték a CO2-t.
A baktériumtéglák legjobb felhasználási területét és formáját a kutatók még keresik, de két projekt keretében a cianobaktérium-hidrogél keveréket használó egyetemi hallgatók és dizájnerek már kipróbálták, hogyan működik a szokatlan anyag nagyobb konstrukciók részeként.
forrás: raketa.hu
NEKED AJÁNLJUK
Egyetlen hétvége alatt ötven embert mentettek ki a Balatonból a vízi...
Június utolsó hétvégéjén ismét több strandoló került bajba a Balatonnál ? a vízi rendőrök segítsége nélkül sokan nem jutottak volna biztonságban partra. A járőrök...