Több ezer kilométernyi ősi folyómedret azonosítottak a Mars déli, hegyvidékes régióiban. A felfedezés arra utal, hogy a bolygó sokkal nedvesebb lehetett, mint ahogyan a tudósok korábban gondolták ? írja a The Guardian.
A kutatók a Mars körül keringő űrszondák nagy felbontású képein figyeltek meg mintegy 16 ezer kilométernyi medret, amelyek a becsléseik szerint több mint 3 milliárd évesek lehetnek. A medrek némelyike meglehetősen rövid, ám akadnak köztük több mint 100 kilométeres hosszúságú rendszereket alkotók is. Mindez arra utal, hogy a térségben tartós vízfolyás lehettek egykor, amelyeket rendszeres esőzés, illetve hóesés láthatott el vízzel.
Az eredmény azért kiemelkedő, mert ? bár korábban a Mars több helyszínén is azonosították már víz nyomait ? a bolygó ezen régiójában eddig sosem találtak víz jelenlétére utaló jeleket.
A tudósok úgy vélik, a Mars egykor a mostaninál jóval melegebb és nedvesebb bolygó volt, amely nagy kiterjedésű víztömegeket is magán hordozott. Ez azután változott meg, hogy az égitest mágneses mezeje meggyengült, légköre pedig elvékonyodott, így többé nem akadályozta meg, hogy az elpárolgó víz a világűrbe szökjön.
A Naprendszer bolygói közül a Mars kapja a legtöbb figyelmet, szomszédunk többek között a következő kiszemelt égitest, amelyet az emberiség meg kíván hódítani.
forrás: 24.hu/tudomany
NEKED AJÁNLJUK
Megkezdődött Kapu Tibor visszatérése a Földre
Megkezdődött Kapu Tibor visszatérése a Földre. Elérkezett az Axiom?4 küldetés utolsó fázisa, Kapu Tibor hazatér a Nemzetközi Űrállomásról. A HUNOR-program magyar űrhajósának visszatérését közvetítések...