A kritikák dacára a tudósok továbbra is kitartanak a korábbi állításaik mellett: szerintük igenis biológiai eredetű molekulák nyomait észlelték a Földtől 124 fényévnyire található K2-18b exobolygó légkörében.
Az ezzel kapcsolatos vita akkor kezdődött, amikor Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem kutatója és csapata arról számolt be, hogy ?erős bizonyítékokat? találtak olyan molekulák ? például dimetil-szulfid (DMS) és dimetil-diszulfid (DMDS) ? jelenlétére, amelyeket a Földön kizárólag élő szervezetek állítanak elő. A kritikák nem várattak magukra. Jake Taylor, az Oxfordi Egyetem munkatársa másfajta statisztikai módszert alkalmazott, és ezzel a módszerrel alig talált bizonyítékot a DMS jelenlétére. Luis Welbanks, az Arizonai Állami Egyetem kutatója és munkatársai pedig azzal érveltek, hogy Madhusudhan csapata túl szűk molekulakészletet vizsgált. Amikor a vizsgált molekulák számát 20-ról 92-re emelték, a DMS már nem mutatott meggyőző egyezést az adatokkal.
Madhusudhan válaszul jelentősen kiszélesítette elemzését: ezúttal 650 különféle molekulát vetettek össze a K2-18b légkörének spektrumával. Ennek során olyan összetett molekulákat is azonosítottak ? például dietil-szulfidot és metil-akrilonitrilt ?, amelyeknek nincs ismert, nem biológiai eredete, és ugyanolyan jól illeszkedtek az adatokhoz, mint a DMS.
?Ez minden idők legátfogóbb kémiai vizsgálata, amit egy exobolygó légköréről végeztek? ? mondta Madhusudhan. ?Az új eredmények tovább erősítik a DMS jelenlétére vonatkozó érveket, hiszen ezeknek a molekuláknak a létezése nehezen magyarázható biológiai folyamatok nélkül.?
forrás: raketa.hu
NEKED AJÁNLJUK
Új trükkel támadnak a kiberbűnözők
Újfajta megtévesztéssel csapnak le a kiberbűnözők ? derül ki az ESET friss jelentéséből. A ClickFix nevű kártevő 500 százalékos növekedést mutatott fél év alatt,...