A kvazárt négy évtizede fedezték fel, de extrém fényessége megtévesztette a kutatókat, így csak most derült ki, hogy a jelenség valójában a legfényesebb kvazár, amit valaha detektáltak. A kvazárok extrém fényét a bennük rejlő fekete lyuk biztosítja, amit akkréciós korong vesz körbe – ez az az anyag, amit a fekete lyuk gravitációs vonzása irányít a lyuk felé és amiből a fekete lyuk táplálkozik. Az akkréciós korong tulajdonképpen egy forró gázfelhő, ami folyamatosan forog és a fekete lyukba hull, a folyamat közben pedig olyan magas hőmérsékletre hevül, hogy a pólusok közelében egy része sugárzás formájában távozik. A sugarak fénye rendkívül erős, így a kvazárokat az univerzum legfényesebb objektumaiként tartják számon, de a most újrafelfedezett jelenség minden eddigin túltesz, több szempontból is. A fénynek 12 milliárd évbe telt a Földig eljutni. A kvazár belsejében emellett a világ leggyorsabban növekvő fekete lyuka található, ami naponta körülbelül egy naptömegű anyagot nyel el. Ez a magyarázat a kvazár fényességére, hiszen a fekete lyuk táplálkozása generálja az objektum különleges fényét. Az ehhez hasonlóan hatalmas szupermasszív fekete lyukak felfedezése fontos eredményt jelent a csillagászok számára, mivel az objektum által a világegyetem eddig kevéssé ismert oldalát lehetséges jobban feltérképezni, például azt, hogyan alakultak ki a galaxisok és milyen események zajlottak az univerzum korai idejében.
Forrás:Rakéta
Cikkünk frissítése óta eltelt 10 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
A MÁV közlése szerint csaknem 1 millió vendége volt az Utasellátónak...
Tavaly közlekedett a legtöbb vonat Utasellátó szolgáltatással, amit összesen csaknem 1 millió utas vett igénybe a fedélzeti éttermekben és a bisztrókocsikban - közölte a...