Kezdőlap Színes Feltámasztják a gyapjas mamutot, a dodót és legújabban a tasmán tigrist

Feltámasztják a gyapjas mamutot, a dodót és legújabban a tasmán tigrist

Cikkünk frissítése óta eltelt 6 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Nagyon közel áll egy cég a tasmán tigris genomjának teljes előállításához.
A Colossal Biosciences a gyapjas mamut, a dodó és a tasmán tigris fajokat kívánja újra életre hívni. Azt állítják, áttörést értek el a genomszerkesztésben: karnyújtásnyira vannak az ember által kipusztított erszényesfarkas életre keltésétől.
A genom egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva (egyes vírusokban RNS-ben), beleértve a géneket és a nem kódoló szekvenciákat is, az aminosavak kapcsolódási sorrendjét, a fehérjék elsődleges szerkezetét.
A kihalás elleni és a fajok megőrzésével foglalkozó cég főként arról ismert, hogy több ikonikus kihalt fajt géntechnológiával kíván helyettesíteni. Most bejelentették, hogy jelentős lépéseket tettek a tilacin (népszerű nevén erszényesfarkas vagy tasmán tigris) genomjának előállításában.
A tilacin húsevő erszényes állat volt, 1936-ban nyilvánítottak kihaltnak, miután elvesztette természetes élőhelyeit és évtizedeken át vadászták. A rekonstruált tilacin genomja körülbelül 99,9 százalékban elkészült már a cég szerint, és a fennmaradó hiányosságokat a következő hónapokban további szekvenálással kívánják megszüntetni.
Már 2022-ben bejelentették, hogy egy cég megkísérli a tilacin ?feltámasztását?. Mivel nincsenek élő tilacinok, az úgynevezett feltámasztás valójában az eredeti állat helyettesítő fajainak létrehozását jelenti. A helyettesítő faj soha nem lesz 100 százalékban tilacin, mamut vagy dodó ? utóbbiak visszahozásán szintén dolgoznak ugyanis ?, hanem ugyanúgy fog kinézni és ugyanabban a környezetben tud majd élni, mint az eredeti állat. Ezeket a fajokat újra be akarják telepíteni eredeti vagy ahhoz leginkább hasonló élőhelyeikre.
Márciusban jelentették be, hogy elefánt őssejteket is kifejlesztettek ? amelyekből szőrös, hidegtűrő ázsiai elefántokat hozhatnak létre ?, magyarul egy 21. századi mamutot.
A Colossal társalapítója és vezérigazgatója, Ben Lamm úgy fogalmaz, hogy ?sietniük kell, ne haljon ki több faj?.
Ross MacPhee, az Amerikai Természettudományi Múzeum emlőskutatója tavaly azt nyilatkozta, hogy a következő évtizedben megjelenhetnek a Földön a ?gyártott élőlények? is.
forrás: boon.hu