Részben mumifikálódott kardfogútigris-kölyök maradványait találták meg orosz kutatók a szibériai Jakutföldön. A Scientifc Reports szaklapban megjelent tanulmány szerint az őskori ragadozó mintegy háromhetesen pusztult el. A maradványokat 2020-ban találták meg a Badjariha folyó közelében a sarkkörön túli területen.
Az állat teteme egy jégtömbben konzerválódott. Szénizotópos kormeghatározással megállapították, hogy a kardfogú tigris nagyjából 35?37 ezer éve élt, vagyis a kései pleisztocén földtörténeti korban. A ragadozó a Homotherium latidens fajba tartozott.
Az állatnak nagyon jó állapotban őrződött meg a feje ? még az egyes bajuszszálai is láthatók ?, a mellső mancsai a karmokkal, valamint az elülső teste, a hátsó testrészek közül a medence és a hátsó lábak csontjai maradtak fenn.
A kutatócsoport a maradványokat ma élő, hasonló korú oroszlánkölykök anatómiájával vetette össze. A tanulmány szerzői a legfőbb különbségek között említették az őskori ragadozó vastagabb, izmosabb nyakrészét, a kisebb füleket és hosszabb mellső lábakat, valamint a laposabb és jóval rövidebb orr-részt. Ezen felül a kardfogútigris-kölyöknek sűrűbb és sötétebb bundája volt, szélesebb mancsokkal, ami feltételezhetően a hidegebb éghajlathoz és a havas talajhoz való alkalmazkodást szolgálta.
A tanulmány szerint a maradványok új fényt vetnek a faj elterjedtségére és megerősítik jelenlétét Ázsiában a kései pleisztocén idején.
A paleontológiai kutatások történetében első alkalommal sikerült közvetlenül megvizsgálni egy olyan kihalt emlős külső megjelenését, amelynek nincs megfelelője a mai faunában
? tették hozzá a kutatók.
forrás: index.hu
NEKED AJÁNLJUK
Tudod, miért van Japánban egy víz alatti postaláda?
Egy nagyon is okos ötlet eredményeként.
Bár a szigetországban nem szenvednek hiányt turistákból, a tengerparti Susami városka kimaradt a turistaözönből, így a város vezetői összedugták...