Paraziták és az emberi hatás különös ütközése miatt sereglenek ősszel az utakra az imádkozó sáskák. A Kyotói Egyetem munkatársai megfejtették, hogy ősszel miért lepik el az utak aszfaltfelületét imádkozó sáskák tetemei. A rovarokat a testük feletti irányítást átvevő paraziták vezetik a vesztükbe.
A jelenség mögött a húrférgek állnak. A húrférgek külön törzsbe sorolhatók az állatvilágban, amelybe mintegy 230 fajuk tartozik. Életük a vízhez kötődik, mocsarakban, tócsákban fordulnak elő, vagy tengerek parthoz közeli vizeiben. Az akár egyméteresre is megnövő férgeknek a szaporodáshoz vissza kell térniük a vízbe, ezért a gazdaállatot manipulálva elérik, hogy vízbe vesse magát, majd távoznak a testéből.
Az Kyotói Egyetem adjunktusa, Takuja Szató szerint ezen a ponton megy félre valami az imádkozó sáskák esetében. A japán tudós elmélete szerint a parazita által irányított sáska lényegében vízfelületnek gondolja az aszfaltot.
Ezt a megfejtést egyrészt úgy igazolta, hogy a japán utakon gyűjtött mintegy 100 sáskát összevetette a növényeken talált példányokkal. Megállapítást nyert, hogy az utakon talált sáskáknál a parazitafertőzés aránya 80 százalék volt ? következésképp az aszfalt inkább a férgek passziója, mintsem a sáskáké.
Az egyik doktori hallgató úgy vélte, hogy a sáskák viselkedését visszaverődő fény váltja ki. Az elemzés kimutatta, hogy a víz nagy mennyiségű horizontális polarizációjú fényt ver vissza, és ez az aszfaltra is igaz. A laboratóriumi vizsgálatokban a fertőzött sáskákat láthatóan vonzotta a horizontális polarizációjú fény. Végső soron a kísérletekben a három különböző színű betonfelület és aszfalt közül a többség az aszfaltot választotta.
forrás: index.hu
NEKED AJÁNLJUK
Hatékonyabban gyógyítanak az űrben tenyésztett őssejtek
Az őssejtek különleges gyógyító képességeit tovább emeli, ha az űrben tenyésztik őket ? derült ki a floridai Mayo kórház Nemzetközi Űrállomáson végzett kutatásából a...