A régészek egy 3000 éves aranybányász-település maradványait tárták fel a luxori Királyok völgye alatt. Ez az egyik legjelentősebb egyiptomi felfedezés az elmúlt száz évben.
Az Aton néven ismert lelőhelyet a Sukari-hegy homokja temette maga alá. A terület a Vörös-tengeri kormányzóságban, Marsza Álám-tól délnyugatra található. Az ásatások 2020-ban kezdődtek, és négyévnyi aprólékos munka eredményeként a kutatók mára teljesen feltárták ezt az ókori aranybányászati központot ? írja az Interesting Engineering. A feltárások során a régészek számos, relatíve jó állapotban fennmaradt épületre bukkantak, köztük lakóházakra, műhelyekre, templomokra és adminisztratív épületekre. A legjelentősebb felfedezés azonban egy bányásztábor volt, amelyhez egy teljesen működőképes aranykitermelő létesítmény is tartozott. A helyszínen megtalálták a zúzó- és őrlőállomásokat, szűrő- és ülepítőmedencéket, valamint az arany kvarcerekből történő kinyerésére szolgáló olvasztókemencéket is.
Az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium közleményében hangsúlyozta:
?A projekt célja az építészeti elemek feltárása, dokumentálása és helyreállítása volt. A lelőhely egyes részeit az eredeti helyszíntől három kilométerre északra helyezték át, hogy megvédjék őket a Sukari bányában zajló modern bányászati tevékenységtől.?
A lelőhely története III. Amenhotep uralkodásáig nyúlik vissza, aki Kr. e. 1391 és 1353 között kormányozta Egyiptomot. Ez a legnagyobb ismert ókori város, amelyet ebben a régióban fedeztek fel, és új perspektívát nyújt az egyiptomi aranybányászat múltjára.
A későbbi történelmi korszakokból is számos lelet került elő, többek között a római és az iszlám korból származó tárgyak. A kutatók 628 osztrakont (cserépre vésett feliratot) azonosítottak, amelyek hieroglif, démotikus és görög szövegeket tartalmaznak. Emellett Ptolemaiosz-korból származó bronzérméket, terrakotta figurákat, Básztet és Harpokratész apró kőszobrait, áldozati asztalokat, valamint a mindennapi életben használt kerámiákat is találtak.
?A csapat drágakőgyöngyöket és tengeri kagylókból készült dísztárgyakat is talált? ? tette hozzá a minisztérium.
A régészek szerint Aton egykor virágzó, multikulturális település volt, amely évszázadokon át működött, és folyamatosan ellátta az egyiptomi dinasztiákat arannyal.
A felfedezésnek köszönhetően rengeteget tanulhatunk az ókori aranybányászati technikákról, valamint arról, hogyan éltek és dolgoztak ezekben az ?ipari városokban? az egyiptomi munkások. A lelőhelyet dokumentálták, részben helyreállították, majd a modern bányászati tevékenységek elől biztonságosabb területre helyezték át.
Ráadásul egy hathektáros területen teljes méretű másolatot is létrehoztak az egykori bányásztáborról. Itt egy látogatóközpontot alakítottak ki, ahol az ásatások részleteit és a feltárt leleteket is bemutatják. A helyszín mostantól kutatók és látogatók előtt is nyitva áll.
forrás: raketa.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Az EP támogatja Bulgária csatlakozását az euróövezethez
Az Európai Parlament elsöprő többséggel támogatta Bulgária euróövezeti csatlakozását, lehetővé téve, hogy az ország 2026. január 1-jén bevezesse az eurót. A plenáris ülésen elfogadott...