Kezdőlap Színes A 21. század legdrágább könyve

A 21. század legdrágább könyve

Bizonyos írások, könyvek felbecsülhetetlen értékkel bírnak, ezek akár több millió dollárt is érnek, de legtöbbjük több, mint 100 éves. Ha nem is ilyen összegért, de a közelmúltban is születtek olyan művek, melyeket csak kevesen engedhetnek meg maguknak.
A legdrágább könyvek közt egyértelműen kiemelkedik Leonardo da Vinci keze munkája a Leicester-kódex. Ezt még Bill Gates vásárolta meg 1994-ben egy aukció keretén belül, mely akkor ért 30,8 millió dollárt.
Kevesen tudják, de egy amerikai madárgyűjtemény is felkerült a toplistára. James Audubon gigantikus méretű könyve az ottani őshonos madarakról ad információt az 1820-as évektől, de igazi értékét a 435 oldalon keresztül mutatott életnagyságú képek adják. Mindössze 120 darab készült ebből, melyek ára egyesével tízmillió dollár fölé tehető.
Kiemelhetjük a sorban a Gutenberg-bibliát, melyből 49 példány ismert, de csak 21 maradt fenn teljes egészében. A hiányos darabért is 5,4 millió dollárt kértek még 1987-ben, mely a mai árfolyam szerint közel 19 millió dollárnak felel meg. Az utolsó eladósorba került teljes példány még 1978-ban került ?kalapács alá?, azóta pedig a legtöbb darab a könyvtárakban pihen.
Az antik könyvek és kéziratok akár sok millió dollárt is érhetnek, de ezt kevés olyan alkotásra mondhatjuk, mely a közelmúltban készült. 1999-ben jelent meg Helmut Newton híres divat- és aktfotós albuma, mely sokkal alacsonyabb áron az említetteknél, mégis felkerülhet a világ legdrágább könyvei közé. Pontosabban az egyes számú példány, ugyanis azt aláíratták az összes benne szereplő modellel, hírességgel. A 464 oldalon keresztül mutatott 50×70 centis lapokon mindenki kézjegye szerepel, így nem csoda, hogy egy 2000-ben tartott aukción elérte a 430 ezer dollárt.
A könyv méretéből adódóan legalább 30 kilógrammot nyom, 2009-ben pedig elérte a tízezredik számozott példányt.
forrás: agytoro.hu