Nem is hinnénk, hogy létezik olyan sivatagi, homokdűnék sokaságával rendelkező ország, amely mégis homokimportra kényszerül. Az Egyesült Arab Emírségek is éppen ilyen állam, legnépesebb városa, Dubaj kénytelen külföldről kielégíteni a hatalmas építkezésekhez, infrastrukturális beruházásokhoz szükséges homokot (valamint követ és kavicsot) ? a híres dubaji mesterséges szigeteket is importált homokból építették fel. Az ok egyszerű: az országban található homok minősége nem felel meg építési célokra, szemcséi túl simák és lekerekítettek; az importált homok szemcséi ellenben szögletesebbek és jobban összeállnak ? főleg tengerfenékről, kőbányákból és folyókból termelik ki.
Az ENSZ szerint a homok és a kavics nemzetközi kereskedelme folyamatosan gyarapodik; egy 2019-ben megjelent jelentés kimutatta, hogy a kereslet évente 40-50 milliárd tonnára rúg, s az elmúlt húsz évben háromszorosára nőtt. Sokan úgy vélik, hogy nemsokára akár ?homokválság? is bekövetkezhet, azaz elfogyhat a meglévő (és hasznosítható) homokkészlet.
forrás: biove.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 8 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Tokaji bort is a világ legjobbjai közé választottak Londonban
Bekerült a mindössze ötven Best in Show bor közé az Oremus Pincészet 6 puttonyos 2016-os tokaji aszúja a világ egyik legtekintélyesebb borversenyeként számon tartott...









