Kezdőlap Színes A világ legnagyobb városa

A világ legnagyobb városa

Amikor a világ legnagyobb városára gondolunk, nem valószínű, hogy Csungking ugrik be. Pedig ez a Kína középső részén, a Jangce és a Jialing-folyó találkozásánál található metropolisz mind a lakosságszám, mind a terület tekintetében kiemelkedik: több mint 32 millió lakója van, területe pedig 82 400 km2, ami körülbelül akkora, mint Ausztria, és nem sokkal kisebb, mint Magyarország. Ez egyetlen város.
A világ húsz legnépesebb városa közül egyébként tizenegy Kínában található, és ha a területüket nézzük, a húsz legnagyobb városból tizenhét szintén Kínában van.
A város földrajzilag rendkívül különleges, a The Guardian építészeti kritikusa, Oliver Wainwright szerint ?a városrészek sziklákhoz tapadnak, és húsz emelet magasan fekvő utak kötik össze őket, a metróvonalak hegyekből bukkannak elő, és lakótornyokon át vezetnek, amelyek maguk is valószínűtlenül emelkednek ki a meredek lejtőkből?.
A közlekedés komoly kihívás, Wainwright szerint két közeli pont elérése meredek lépcsőkön, föld alatti mozgólépcsőkön és sziklák mentén működő lifteken keresztül lehetséges, a talajszintnek hitt terület pedig gyakran egy harmincemeletes épület tetőterasza ? a térképek itt kevéssé használhatók, hiszen a város három dimenzióban értelmezhető igazán.
Csungking nagy része vidéki terület, a városi övezet csupán ennek töredéke, a lakosság 70%-a mégis a városi részen él. Történelme több mint háromezer évre nyúlik vissza ? és már a Csing-dinasztia, azaz a 17. század előtt is fontos folyami kikötő és közlekedési csomópont volt ?, jelentős növekedése azonban 1968-ban kezdődött, amikor Kína megnyílt a körülötte gyorsan globalizálódó világ felé. Ennek következtében lakossága 2,3 millióról 1997-re 28,8 millióra nőtt, mára pedig meghaladta már a 32 milliót is, tehát gyorsan, de nem azért nem egyik napról a másikra vált megapolisszá ? a város Kína modernizációjának szimbóluma, amit az elmúlt évtizedek gazdasági és kulturális átalakulása hajtott.
forrás: player.hu