A közel 3600 éves alkotás a kozmikus jelenséget, az égboltot jelképezi. Különlegességét csak az fokozza, hogy nem találtak még ennél régebbi műemléket, amely a korabeli csillagrendszert jelképezi.
Napjainkban is megtekinthető az a lelet, amelyet az UNESCO Nemzetközi Tanácsadó Bizottsága is hitelesnek nyilvánított.
1999-ben illegális fémkeresők bukkantak erre a kincsre, mely a Szász-Anhalt tartománybeli Nebra közelében került elő.
A 32 centiméter átmérőjű, a szélénél csak 1,7 milliméter vastagságú korongot egy ősi ládában találták. A történészek legnagyobb örömére mást is helyeztek mellé. Két ókori kardot, két karperecet és egy nagyobb kerek korongot, illetve egy félhold alakú lemezt és néhány egyéb apró bronztárgyat is rejtett a láda.
Magára a tárgyra, 32 darab aranyfóliából készült, különböző méretű korongokat helyeztek, mellettük egy félhold alakú lemezt is láthatunk, valamint egy 120 fokos, 9 centiméteres sugarú körcikkhez tartozó ívet rögzítettek rá, valamint két, szimmetrikusan elhelyezett pánt is volt rajta.
A fémtani vizsgálatok egyértelműen bizonyították korát, valamint, hogy két különböző helyszínről származnak az alapanyagok. Az ötvözethez szükséges rezet Salzburg környékéről, az aranybevonatot pedig Erdély bányáiból szerezhették hozzá.
A tudósok értelmezése szerint a Napot, a Holdat és a csillagokat ábrázolja a műalkotás, amely segítségével összhangba lehet hozni a naptár és a holdnaptár ciklusát.
forrás: agytoro.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Az EP támogatja Bulgária csatlakozását az euróövezethez
Az Európai Parlament elsöprő többséggel támogatta Bulgária euróövezeti csatlakozását, lehetővé téve, hogy az ország 2026. január 1-jén bevezesse az eurót. A plenáris ülésen elfogadott...