A közel 3600 éves alkotás a kozmikus jelenséget, az égboltot jelképezi. Különlegességét csak az fokozza, hogy nem találtak még ennél régebbi műemléket, amely a korabeli csillagrendszert jelképezi.
Napjainkban is megtekinthető az a lelet, amelyet az UNESCO Nemzetközi Tanácsadó Bizottsága is hitelesnek nyilvánított.
1999-ben illegális fémkeresők bukkantak erre a kincsre, mely a Szász-Anhalt tartománybeli Nebra közelében került elő.
A 32 centiméter átmérőjű, a szélénél csak 1,7 milliméter vastagságú korongot egy ősi ládában találták. A történészek legnagyobb örömére mást is helyeztek mellé. Két ókori kardot, két karperecet és egy nagyobb kerek korongot, illetve egy félhold alakú lemezt és néhány egyéb apró bronztárgyat is rejtett a láda.
Magára a tárgyra, 32 darab aranyfóliából készült, különböző méretű korongokat helyeztek, mellettük egy félhold alakú lemezt is láthatunk, valamint egy 120 fokos, 9 centiméteres sugarú körcikkhez tartozó ívet rögzítettek rá, valamint két, szimmetrikusan elhelyezett pánt is volt rajta.
A fémtani vizsgálatok egyértelműen bizonyították korát, valamint, hogy két különböző helyszínről származnak az alapanyagok. Az ötvözethez szükséges rezet Salzburg környékéről, az aranybevonatot pedig Erdély bányáiból szerezhették hozzá.
A tudósok értelmezése szerint a Napot, a Holdat és a csillagokat ábrázolja a műalkotás, amely segítségével összhangba lehet hozni a naptár és a holdnaptár ciklusát.
forrás: agytoro.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 7 nap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Sátoraljaújhelyre látogat májusban a Richter Egészségváros
Sátoraljaújhelyre is ellátogat idén májusban a Richter Gedeon Nyrt. egyik legnagyobb társadalmi felelősségvállalási projektje, a Richter Egészségváros. Idén Sátoraljaújhely mellett, Győrben és Gyöngyösön...