Kezdőlap Színes Al Capone miatt van lejárati dátum a tejesdobozokon

Al Capone miatt van lejárati dátum a tejesdobozokon

Mai fejjel természetesnek vesszük, hogy minden terméken ott a lejárati dátum, azonban ez a kötelező felcímkézés csak a hetvenes években hozott szabályozásokkor terjed el általánosan. Bizonyos romlandó termékek esetében azonban már a 30-as években is bevezettek bizonyos szabályokat, nem volt ez másképp a tejesüvegek esetében sem. Akkoriban a hűtő ? igaz, terjedőben volt használata ? még nem volt minden háztartás része, és a tej hűtés nélkül hamar megromlik. Abban az időben ez sok egészségügyi problémát okozott, így nem volt meglepő, hogy bevezették a tejet érintő szabályozást, az viszont meglepő lehet, hogy minden idők leghíresebb gengsztere, Al Capone áldásos lobbitevékenységének köszönhető.
Al Capone az amerikai szesztilalom idején, a 20-as és 30-as évek elején volt a chicagói maffia feje, a leghíresebb és legbefolyásosabb bűnöző volt. Amikor már sejteni lehetett, hogy a harmincas évek elején az alkoholtilalom végóráit járja, Al Capone a bűnös pénzből tejüzemet vásárolt, és ezzel beszállt az amerikai tejiparba és rögtön egy innovációval lépett elő. Kilobbizta a városvezetésnél azt a törvényt, mely szerint népegészségügyi okokból kötelező a tejesüvegeken feltüntetni a tej lejárati idejét. Gondolhatnánk, hogy a nép szolgálata lebegett Al Capone szemei előtt, de valószínűbbnek tűnik, hogy azért tette mert egész Chicago területén csak ő rendelkezett azzal a nyomdafelszereléssel, ami a tejesüvegre nyomtatásra alkalmas volt.
A tejbiznisz azonban csak 3 hónapig volt Al Capone irányítása alatt, ugyanis az FBI közbelépett, és letartóztatta. Mivel nem a tej okozta vesztét ? pusztán adócsalás ? így az üzletet Ralph Capone vihette tovább és gyors ütemben kezdte kifehéríteni vállalkozásukat és a tejipari vállalkozás cégét az üdítőpiacra is bevezette, a később monopolhelyzetbe kerülő cég így sikeres vállalkozás lett. Ralph később testvére sorsára jutott és 3 év börtönre kényszerült, szintén adócsalás vádjával.
forrás: agytoro.hu