Kezdőlap Színes Arannyá alakították az ólmot a CERN Nagy Hadronütköztetőjében

Arannyá alakították az ólmot a CERN Nagy Hadronütköztetőjében

A Physical Review C című folyóiratban megjelent tanulmányban az ALICE (A Large Ion Collider Experiment) projekt olyan mérésekről számol be, amelyek az ólom arannyá történő átalakulását képesek számszerűsíteni a CERN Nagy Hadronütköztetőjében (LHC). A CERN a Nukleáris Kutatások Európai Központja, amely Svájcban és Franciaországban működik, az ALICE pedig az LHC nevű részecskegyorsító egyik legnagyobb berendezése. A hozzá kapcsolódó kísérletben, az ALICE-együttműködésben negyven ország közel 170 intézetének mintegy kétezer fizikusa és mérnöke dolgozik ? köztük magyarok is.
Az ólmot nemesfémmé, arannyá alakítani a középkor alkimistáinak álma volt, amit az a megfigyelés motiválhatott, hogy a szürke, viszonylag nagy mennyiségben előforduló ólom sűrűsége hasonló az aranyéhoz. Csak jóval később vált világossá, hogy az ólom és az arany két különböző kémiai elem, és kémiai módszerekkel nem lehet az ólmot arannyá változtatni.
Bár aranyat már korábban is előállítottak mesterségesen, az ALICE most képest volt mérni az ólom arannyá történő átalakulását egy új eljárás segítségével, amely az LHC-ben az ólomrészecskék ütközésein alapszik. Az arany létrehozásához három protont kell eltávolítani egy ólomrészecskéből.
forrás: qubit.hu