A gekkók tele vannak szuperképességekkel: különleges talpukkal a függőleges falon is felmásznak, ezek tapadását tetszés szerint ki-be tudják kapcsolni, a farkukat is végtagként használják, zuhanás közben akrobata módon kormányozzák magukat vele. A szuperfarok egyébként ? ahogy gyíkoknál szokás ? szükség esetén letörik, majd újra kinő. A csodás képességek sora nemrég egy újabb tétellel bővült: egy hatodik érzékkel.
A Marylandi Egyetem munkatársa, Catherine Carr és kollégái felfedezték, hogy a belső fülben található hártyás labirintus egyik része, az úgynevezett zsákocska alacsony frekvenciás rezgések érzékelésére szolgál. Ez az érzék a hallást egészíti ki, de technikailag nem a hallásra, hanem a helyzet és egyensúly érzékelésére szolgáló szerv része.
A fül, mint tudjuk, a levegőben terjedő hang hallására szolgál. De ez az ősi belső összeköttetés, ami jellemzően az egyensúlyozáshoz tartozik, segít a különböző közegek ? talaj, víz ? által közvetített vibrációk felismerésében ? ismertette Carr.
Ez az összefüggés létezik kétéltűekben és halakban, most már bizonyított, hogy hüllőkben is. Az eredményünk mutatja, hogy a hallórendszer hogyan fejlődött a halaktól a szárazföldi állatokig, köztük az emberekig ? tette hozzá.
A zsákocska különlegessége, hogy 50?200 Hz-es gyenge rezgéseket érzékel, amelyek a gekkó füle számára nem hallhatók. A gekkók hallása egyébként kitűnő a többi hüllőhöz mérten, ahhoz képest pedig különösen jó, hogy az emberek teljesen néma lényeknek ismerik a hüllőket és kígyókat, ezért rosszul vagy egyáltalán nem halló állatoknak tartják őket.
forrás: index.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 6 nap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Egymillió 252 ezer ember vett részt a nemzeti konzultációban
A nemzeti konzultációban 1 millió 252 ezer ember vett részt, ami azt mutatja, hogy a magyar közéletben, "van szufla, van érdeklődés", ez pedig a...