Valamikor az univerzum hajnalán, nagyjából 700 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett ez a különleges galaxis.
A James Webb űrtávcső egészen különleges felfedezést tett, amikor egy olyan, a JADES-GS+53.18343-27.79097 nevű galaxist figyelt meg, amely kívülről befelé nőtt, nem pedig a szokásos módon, a középpontból kifelé.
Ezt azt jelenti, hogy ebben a bizonyos ?fordított? galaxisban a csillagok gyorsabban keletkeztek a peremén, mint a középpontjának számító sűrű magjában.
A csillagászok korábban is sejtették, hogy az ősi univerzumban létezhettek ilyen galaxisok, de eddig még nem tudták megfigyelni őket. A James Webb űrteleszkóp azonban most áttörte a por- és gázfelhők akadályát, és sikeresen megerősítette ezt az elméleti modellt.
Egyébként a JADES-GS+53.18343-27.79097 a valaha látott egyik legkorábbi ?fordított? galaxis, valamikor az univerzum hajnalán, nagyjából 700 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. A Tejútrendszernél százszor kisebb, mégis elképesztő sebességgel tágul: ez a galaxis 10 millió év alatt megduplázza méretét, míg a Tejútrendszernek ehhez 10 milliárd évre van szüksége.
A kutatók most más, hasonló korú galaxisokat is tanulmányoznak, hogy megértsék, hogyan nőttek a mai méretükre. Ez a felfedezés új utakat nyithat a galaxisok történetének feltárásában.
forrás: player.hu
NEKED AJÁNLJUK
Jövő évtől Budapestre helyezi át székhelyét a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség
A jövő év elejétől Budapesten lesz a központja a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetségnek (ICF) - számolt be a honlapján, csütörtökön a hazai szövetség (MKKSZ). A...