Új kutatási eredmények szerint a Mars felszíne alatt hatalmas mennyiségű folyékony víz rejtőzhet. Az eredmények magyarázatot adhatnak arra, a régóta fennálló rejtélyre, hogy hová tűnhetett az évmilliárdokkal ezelőtt a bolygó felszínét borító vízkészlet – számolt be a ScienceAlert.
A Mars egykor egyáltalán nem az a kietlen sivatag volt, mint ma; évmilliárdokkal ezelőtt, folyók és tavak borították a felszínét. Ahogy a bolygó mágneses mezeje gyengült és légköre elvékonyodott, a felszíni víz nagy része eltűnt ? egy része a világűrbe szökött, egy másik része pedig a sarki jégsapkákban fagyott meg vagy ásványokban esett csapdába.
De a párolgás, a fagyás és a kőzetek nem képesek teljesen megmagyarázni az összes vizet, amely a távoli múltban a Marsot boríthatta.
A kutatók számításai szerint azonban a „hiányzó” vízmennyiség elegendő lenne ahhoz, hogy a bolygót legalább 700-900 méter mély óceán borítsa. Az egyik hipotézis szerint ez a víz a kéregbe szivárgott, ahol a mélyebb rétegekben a melegebb hőmérséklet folyékony állapotban tarthatta.
A kutatók meteoritbecsapódások és rengések miatti szeizmikus hullámokat elemezve fedezték fel az anomáliát. Az adatok alapján a Mars kérgében egy „alacsony sebességű réteg” található, amely valószínűleg erősen porózus, vízzel telített kőzet ? hasonlóan a földi víztartó rétegekhez.
forrás: portfolio.hu
NEKED AJÁNLJUK
A biológiai sokféleség napjára figyel a világ
Május 22. a biológiai sokféleség nemzetközi napja. Ez ráirányítja a figyelmet bolygónk élőlényeinek gazdag változatosságára, a természet pótolhatatlan kincseire, valamint közös felelősségünkre. Magyarország számára...