A sajnos manapság is gyakran használt kifejezés egészen az 1300-as évekig nyúlik vissza. Az olasz nyelvterületen kell keresnünk.
Az 1300-as években terjedő fekete-pestis idejében használták először. A karantén az olasz quarantina (negyvenes) szóból származik, ugyanis akkor 40 napig tartott a betegek megfigyelése, Velencében pedig 40 napig tartották elkülönítve a fertőzötteket, illetve a fertőzött területekről érkező hajósokat.
Többször történt, hogy a hajók által érkezett áruk fertőzték meg az embereket, így nem csoda, hogy már akkor kiemelt figyelmet fordítottak erre. A pestis maximum 10 napos lappangási idejét figyelembe véve a negyven nap elég kellett legyen, hogy mutatkozzon a fertőzés következménye.
Külön létesítettek karantén központokat, de hivatalosan csak a 17-18. században hoztak ezzel kapcsolatos törvényi intézkedéseket, ekkor sikerült a járványt visszaszorítani. Előtte a lakosság mintegy harmadát felszámolta a betegség.
A történészek elmondása szerint a kivételesen gyönyörű Santa Maria Della Salute templom is a járványnak köszönhető, hiszen ezzel az épülettel adtak hálát Máriának, hogy elűzte városukból a pestist.
forrás: agytoro.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 6 nap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Egymillió 252 ezer ember vett részt a nemzeti konzultációban
A nemzeti konzultációban 1 millió 252 ezer ember vett részt, ami azt mutatja, hogy a magyar közéletben, "van szufla, van érdeklődés", ez pedig a...