Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány alapján nem geológiai folyamattól, hanem ismeretlen létformától származnak azok az apró struktúrák, amelyeket Afrika, illetve az Arab-félsziget sivatagjainak egyes szikláiban figyeltek meg ? írja az IFLScience. Az úgynevezett mikrobarlangok furcsa, mintegy fél milliméter széles és legfeljebb 3 centiméter hosszú csőszerű alagutak, amelyeket bizonyos sivatagos területek márvány- és mészköveiben lehet látni.
A struktúrákat elsőként Cees Passchier, a Mainzi Egyetem munkatársa fedezte fel nagyjából 15 éve egy namíbiai földtani terepmunka során. Ezt követően Szaúd-Arábiában és Ománban nagyon hasonló formációkat észleltek.
Passchier kollégáival később biológiai anyagra utaló nyomokat talált a mikrobarázdákban és azok körül, ami arra utal, hogy a vájatokat mikroorganizmusok hozták létre. A kutató szerint meglepő volt, hogy a barlangocskák nem geológiai folyamat eredményei.
A kőzetek belsejében megtelepedő mikrobákat endolitoknak nevezik, ezek az élőlények nem ritkák sivatagokban és más szélsőséges környezetekben, ahol a kőzetek jelenthetnek egyedüli energia- és tápanyagforrást. Az ilyen mikroorganizmusok nemcsak forró, hanem hideg sivatagokban, így az Antarktiszon is jelen vannak.
A namíbiai üregek belsejében por állapotú kalcium-karbonátokat detektáltak, ezek a márvány fő összetevői. A szakértők úgy vélik, a rejtélyes mikroorganizmusok azért fúrták be magukat a kövekbe, hogy kinyerjék ezeket az anyagokat, majd port hagytak maguk után.
A csapat egyelőre nem tudja, milyen létforma hozhatta létre a vájatokat, de baktériumok, zuzmók, gombák vagy más organizmusok egyaránt szóba jöhetnek.
DNS- vagy fehérjenyomokat nem nyertek ki az üregekből, mivel a minták túl ősiek, a becslések alapján 1?2 millió évesek lehetnek.
Passchier szerint az sem tisztázott, hogy kihalt vagy még élő létformáról van-e szó. Egy biztos: a nyomok meglehetősen régiek, és a mostaninál kicsit nedvesebb éghajlaton keletkeztek.
forrás: 24.hu/tudomany
NEKED AJÁNLJUK
A jegybank emlékérmével tiszteleg a HUNOR-program előtt
A jegybank emlékérmével tiszteleg a HUNOR-program előtt. A 20 ezer forint névértékű ezüst- és 3000 forint névértékű színesfémváltozatok várhatóan az ősszel jelennek meg -...