A maratoni táv 42,195 métere mára az állóképességi sportok egyik legismertebb jelképe, de első pillantásra furcsán hat: miért nem egy kerek szám lett a standard? A válasz az ókori Görögországból indul, de az újkori olimpiai játékok különleges eseményein keresztül alakult ki.
A maraton eredete a görög mitológiában gyökerezik. Egy Pheidippidész nevű hírvivő Kr. e. 490-ben futott Marathón városából Athénba, hogy közölje a görögök győzelmét a perzsák felett. A történet szerint a katona a győzelem bejelentése után holtan esett össze, miután megtette a kb. 40 km-es utat a Penteli-hegy körül. Bár történelmi források ellentmondásosak, ez a legenda inspirálta az első modern maratoni futóversenyt.
1896-ban, az első újkori olimpián Athénban, a maratoni futás a görög történelem dicsőségét idézte meg egy 40 km-es távval. Az ezt követő olimpiákon azonban a táv nem volt egységes: a párizsi olimpia maratonja 40,2 km, a St. Louis-i mindössze 39,9 km volt.
Az 1908-as londoni olimpia hozta el a fordulópontot. A távot eredetileg Windsor kastélyától a White City Stadionig tervezték, 42 km hosszúságban. Ám VII. Eduárd király és Alexandra királyné kívánságára a rajtvonalat áthelyezték, hogy a gyermekeik a kastély ablakából láthassák a futás kezdetét. A táv így 42,195 km-re nyúlt, hogy a célvonal a stadion királyi páholyánál legyen. A londoni olimpia után ez az új hosszúság lett a nem hivatalos minta, amelyet 1921-ben a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) hivatalosan is elfogadott. Azóta a maratoni táv világszerte egységesen 42,195 km, egy különleges történelmi és kulturális örökségként.
Kevesen tudják, hogy az ókori Görögországban Pheidippidész legendája nem az egyetlen hőstett volt: egyes források szerint a katona valójában 240 km-t futott két nap alatt, hogy Spártába segítséget kérjen a csata előtt. Ez az út a mai ultramaratoni versenyek ihletője. Emellett érdekes tény, hogy az 1908-as olimpiai pálya módosítása többek között a stadion belső kialakításának megváltoztatásához is vezetett, mivel a versenyt az új célvonal miatt átalakították.
A maraton tehát nemcsak egy futótáv, hanem egy több ezer éves történelmi örökség, amely a sport, a mitológia és a királyi kívánságok sajátos ötvözete.
forrás: agytoro.hu
NEKED AJÁNLJUK
Hapci! Miért mondjuk tüsszentéskor, hogy egészségedre?
Tüsszentéskor lényegében idegen anyagtól szeretne megszabadulni a test, hiszen ez az orrban lévő nyálkahártya- sejtek ingerlésének a következménye. Olyan erős levegőprés jöhet létre, ami...