Kezdőlap Színes Magyar műszer segít óceánokat keresni a Naprendszerben

Magyar műszer segít óceánokat keresni a Naprendszerben

Magyar műszer is helyet kapott a Juice nevű űrszondán, amely éppen a Jupiter felé tart. A hazai fejlesztésű berendezés már csaknem két éve állja ki a világűr fagyos vákuumát, azóta is hibátlanul működik ? derül ki a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) közleményéből.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Juice űrszondája még 2023. április 14-én indult útnak, hogy a Jupitert és annak három holdját ? Ganymedes, Callisto és Europa ? kutassa. A tudósok régóta úgy vélik, hogy ezeknek a jeges égitesteknek a felszíne alatt folyékony vízből álló óceánok rejtőznek, amelyekben akár élet is kialakulhatott.
A Juice egyik feladata az, hogy megfigyeléseivel bizonyítékokat gyűjtsön ezeknek az óceánoknak a létezésére. Ebben összesen tíz tudományos műszer lesz a segítségére, amelyek közül az egyiken a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont szakemberei is dolgoztak. A magyar kutatók egy egyenáramú átalakítót fejlesztettek, amely a szonda részecskedetektor-rendszerének (PEP) energiaellátásáért felel. Ez a műszer olyan szenzorokból áll, amelyek a Jupiter rendszerének plazmakörnyezetét vizsgálják majd.
A magyar szakértőknek úgy kellett megtervezniük az alkatrészt, hogy az ellenálljon a Jupiter környezetében tapasztalható jelentős sugárzásnak, illetve a bolygóközi tér szélsőséges hő- és vákuumhatásainak is. Ráadásul mindezt hosszú időn keresztül kell elviselnie, hiszen a Juice küldetése a tervek szerint egészen 2035-ig tart majd. A szonda jelenleg éppen a Föld és a Vénusz pályája között halad, a Jupitert várhatóan csak 2031-ben éri el.
Az Europa tanulmányozására a NASA is indított űrszondát 2024-ben, az ő eszközük 2030-ban érheti el a Jupiter rendszerét.
forrás: 24.hu/tech