Nem mindennapi látvány fogadta a Szaharába látogatókat szeptember elején, amikor a sivatagot elérő extratrópusi ciklon hatalmas, évtizedek óta nem látott esőzésekkel árasztotta el a térséget. Olyan mennyiségű csapadék hullott ugyanis néhány nap alatt, hogy kiszáradt tavak és folyómedrek teltek meg vízzel ? új életre keltve a tájat ?, valamint áradások és lefolyások alakultak ki.
Az előzetes műholdas elemzések azt mutatják, hogy az érintett területeken helyenként több mint 200 milliméter csapadék halmozódott fel, ami nagyjából megegyezik a térség egyéves átlagos csapadékmennyiségével.
A legérdekesebb viszont az, hogy a NASA Terra/MODIS műholdfelvételein jól láthatók a ? meteorológusok szerint a klímaváltozás közvetlen következményének betudható ? vihar következtében átmenetileg felduzzadt tavak, a kialakult áradások és lefolyások, amelyek ritka kék színben jelennek meg a homokdűnék között.
Az áradások súlyos károkat okoztak a térségben, több falu is megsínylette a szélsőséges időjárást. Az infrastruktúra sok helyen megsérült, és az áramellátás is szünetelt. Az eső pozitív hatásai sem elhanyagolhatóak, hiszen a mélyen fekvő víztározók feltöltődése sok helyen megkönnyíti az életet.
forrás: player.hu