Kezdőlap Színes Meg tudják tanulni egymás nyelvét az állatok?

Meg tudják tanulni egymás nyelvét az állatok?

Minden évben egyre többet és többet tudunk meg arról, hogyan kommunikálnak egymással az állatok. A kutatásokból többek közt kiderült, hogy az elefántok fülükkel és dübörgéssel köszönthetik társaikat, míg arra is fény derült, hogy az Új-Zéland két szélén élő palackorrú delfinek kommunikációját nagyban megnehezíti a dialektusok közötti különbség.
A kutatókat régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogy vannak-e olyan fajok, amelyek meg tudják tanulni egymás ?nyelvét?. Azt fontos kiemelni, hogy bár a ?nyelv? szót használjuk, amikor arra gondolunk, hogy az egyik faj megérti a másikat, az állatok valójában nem rendelkeznek olyan klasszikus értelemben vett nyelvvel, mint az emberek. Így legtöbbször inkább utánzásról beszélhetünk, mint a másik faj kommunikációs módjainak elsajátításáról ? írja a Live Science.
Ha más fajok hangjainak lemásolásáról, utánzásáról van szó, egyértelműen a madarakat tanulmányozták leginkább. Egy az énekesmadarak vonulásával foglalkozó tanulmány szerint például a magányos madarak képesek megérteni más madárfajok hívását az útvonalukon, ami segíthet nekik a biztonság fenntartásában és eligazodni a hosszú úton.
A kutatóknak azonban olyan madarat is sikerült megfigyelniük, amely visszaél ezen képességével, kihasználva más fajokat.
Thomas Flower, a kanadai Capilano Egyetem biológusa szerint például a szuahéli drongók egy nagyon érdekes technikát használnak az ételszerzésre. Ez a madárfaj példányai ugyanis a szurikáták saját riasztójelzését másolják le, és ezt utánozva ijesztik el őket, ezt követően pedig szabadon dézsmálhatják meg a szabadon hagyott ételeket. Ezt azonban az állatok egy idő után kiismerhetik. A drongók azonban képesek más fajok riasztójelzéseit is megtanulni, így biztosítva, hogy rá tudjanak ijeszteni más fajokra is.
A kutatók szerint egyelőre nem világos, hogy a drongók kifejezetten más állatokat akarnak becsapni, vagy csak összekapcsolták, hogy bizonyos hangok ismétlése élelemhez juttatja őket. Flower azt mondta, még nem látott bizonyítékot arra, hogy a fiatal drongók megértenék, hogy megtévesztenek más állatokat, amikor elkezdenek utánozni egy hangot. De mint rámutatott, a fiatalok olyan zajokat is megismételnek, amelyeket nem értenek.
forrás: 24.hu/tudomany