Egy japán csillagásznak sikerült megörökítenie azt a pillanatot, amikor egy rejtélyes objektum ? lehetséges, hogy a Geminidák meteorraj egy darabja ? becsapódott a Hold felszínébe, írja az IFLScience.
Évente számos meteorzáport lehet megfigyelni a Földről, amelyek közül három emelkedik ki: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, illetve a Geminidák meteorraj decemberben. Ezt a nevet azért kapták, mert hullócsillagaik olyanok, mintha a Gemini, vagyis az Ikrek csillagkép irányából futnának végig az égen.
A meteorraj szülőobjektuma az 1983-ban megtalált (3200) Phaethon, amely egy öt és fél kilométer átmérőjű földsúroló aszteroida. Különlegessége abban rejlik, hogy kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve erősen felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy kipöfögi magából a Geminidák-meteorrajt.
Bár vannak bizonyos felvetések, melyek szerint a meteorrajok nagyobb, potenciálisan veszélyes objektumokat rejthetnek, a meteorok nagy része egyszerűen elég a légkörben. Daichi Fujii csillagásznak azonban sikerült megörökítenie, ahogy néhány objektum becsapódik a Holdba.
Robert Lunsford, az Amerikai Meteor Társaság munkatársa szerint azonban mivel a földi meteormegfigyelések szerint a sporadikus (szórványos) meteorok száma még mindig meghaladja a Geminidákat, nem kizárt, hogy ilyen objektumokat látni a felvételen.
forrás: 24.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
154 tűzoltói beavatkozás volt karácsony első napján
Karácsony első napján 154 tűzoltói beavatkozás volt országszerte, 106 esetben műszaki mentést igénylő balesetekhez és 48 tűzesethez riasztották a tűzoltókat. Huszonhét lakóépületben keletkezett tűz,...