Korábban ismeretlen, leopárdméretű csúcsragadozót fedeztek fel Egyiptomban ? írja a Science Alert. Az új fajt egy, a Fajjúm-oázisban talált koponyamaradvány alapján azonosították.
A Fajjúm-oázis Kairótól mintegy 80 kilométerre fekszik, napjainkban sivatagos környezet jellemzi. Harmincmillió évvel ezelőtt azonban sűrű erdő borította, itt vadászott a most leírt ragadozó a mai vízilovak, elefántok és főemlősök elődeire.
Amint a felfedezésről szóló tanulmányból kiderül, a faj a Bastetodon syrtos tudományos nevet kapta, Básztet, a macskafejű egyiptomi istennő nyomán. Az állat a mára kihalt Hyaenodontidae (hiénafogúak) nevű hiperhúsevők családjába tartozott, a kutatók szerint táplálékának több mint 70 százalékát hús tette ki.
A hiénafogúak nem sokkal a dinoszauruszok kihalása után, mintegy 64 millió évvel ezelőtt, a korai paleocén korában jelentek meg, először feltehetőleg Európában. Onnan aztán átterjedtek Afrikába és Ázsiába, végül pedig Észak-Amerikát is elérték. Utolsó képviselőik a késő miocén korában halhattak ki, körülbelül 8,8 millió éve.
forrás: 24.hu/tudomany
Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Franciaországban több mint egymillióan írtak alá egy petíciót egy növényvédő szer...
Meghaladta Franciaországban az 1,3 milliót egy növényvédő szer újbóli bevezetését célzó törvény hatályon kívül helyezését követelő petíció aláírónak a száma. Ez megnyitotta a törvényes...