Kezdőlap Színes Tervezik az automatizált gyárat, ami ontja magából a kiborg csótányokat

Tervezik az automatizált gyárat, ami ontja magából a kiborg csótányokat

A madagaszkári sziszegő csótány (Gromphadorhina portentosa) a világ egyik legnagyobb csótányfaja, ami sokak otthonában megtalálható, de nem azért mert kártevőként beköltöznek az épületekbe, hanem mert szelídségük és könnyű kezelhetőségük miatt háziállatként tartják őket az emberek. Az 5-8 centiméter hosszú rovarokat emellett gyakran használják laboratóriumi kísérletekben is, mivel nagy méretük lehetővé teszi, hogy egyszerűbben lehessen apró eszközökkel felszerelni őket, és biohibrideket alkotni belőlük.
Szingapúri kutatók kifejlesztették azt a módszert, amivel seregnyi kiborg csótány állítható elő, méghozzá pillanatok alatt. Az automatizált rendszerrel négy darab, elektronikát tartalmazó hátizsákkal ellátott rovar-számítógép hibrid robotot 7 perc 48 másodperc alatt készítettek el. A kutatók szerint a rendszer annyira hatékony, hogy akár egy valódi gyárat is létre lehet hozni a segítségével, ami ontja magából az élő robotokat.
A robottá alakított csótányokkal olyan helyekre is eljuthatunk, amit emberek vagy nagyobb robotok nehezen tudnának megközelíteni, és a rájuk szerelt szenzorok, kamerák révén közvetítsenek és megfigyeléseket végezzenek. A kis méretű, fürge állatok kutatási-mentési akciók során feltérképezhetnék az épületeket, katasztrófák helyszíneit, segítve a mentőegységek munkáját, vagy más alkalmazási esetekben ipari komplexumokat, telephelyeket tarthatának szemmel az alaposabb ellenőrzés érdekében.
forrás: raketa.hu