Kezdőlap Színes Több ezer éves himnuszra bukkantak

Több ezer éves himnuszra bukkantak

Az ókori Babilon városát dicsőítő, több ezer éves himnuszt találtak német és iraki kutatók ? számol be az MTI a müncheni Lajos?Miksa Egyetem (LMU) közleményére hivatkozva. A mindeddig ismeretlen, 250 soros dicsőítő ének az i. e. ezredik év körül születhetett.
Lenyűgöző himnuszról van szó, amely Babilont legnagyobb virágzásában írja le és betekintést enged lakói életébe is ? mondta Enrique Jiménez, az LMU Assziriológiai Intézetének ókori keleti irodalommal foglalkozó professzora, a vonatkozó tanulmány egyik szerzője.
Babilont i. e. 2000 körül alapították Mezopotámiában. Egykor a világ legnagyobb városa, igazi kulturális metropolisz volt, ahol olyan művek születtek, amelyek ma a világirodalom részei, például a Gilgames-eposz.
A szöveget egy olyan babiloni írta babiloni nyelven, aki a városát akarta magasztalni. ?A szerző leírja az épületeket a városban, de azt is, hogy az Eufrátesz folyó miként hozza el a tavaszt és hogyan borulnak zöldbe a mezők. Lenyűgöző. Mezopotámiából ugyanis csak kevés természetleírás maradt ránk? ? nyilatkozta Jiménez.
A babilóniai nőkről, a papnői szerepükről és az ezzel kapcsolatos feladatokról szóló információk is meglepték a szakértőket, hiszen korábban nem voltak ismertek erről szóló szövegek. A himnusz mindemellett betekintést nyújt a városi társadalom együttélésébe is. A lakosokat a szövegben például úgy jellemzik, hogy tisztelettel viselkednek az idegenekkel.
Akkoriban a szövegeket ékírással írták agyagtáblákra, amelyeknek gyakran csak töredékei maradtak fenn.
Az ókori Babilon városának romjai nagyjából 85 kilométerre délre találhatók az iraki fővárostól, Bagdadtól és az UNESCO világörökség részét képezik.
forrás: ng.24.hu