Köztudott, hogy a homo sapiens színlátása közel sem tartozik a legjobbak közé: az ember szemében mindössze három színérzékelő receptor található, amellyel a 380 és 750 nanométer közé eső elektromágneses sugárzást tudjuk érzékelni, miközben például a sáskarákok a maguk 12-16 receptorával az ultraibolya tartományt és a polarizált színeket is látják.
Egy közelmúltbeli áttörésnek köszönhetően most egy hajszállal közelebb kerültünk a sáskarákokhoz, ugyanis a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel az emberek számára eddig nem érzékelhető színek is láthatóvá válnak – írja a Live Science. A kutatók az „Oz” módszerrel stimulálták a kísérletben résztvevők retináját, így az öt alany egy olyan, „olo” névre keresztelt színt is képes volt érzékelni, amelyet eddig egyetlen ember sem láthatott. Ha valaki szeretné elképzelni a színt, akkor abban némi támpontot adhat a résztvevők leírása, amely szerint az olo egy „példátlan szaturációval rendelkező, kékeszöld szín”.
forrás: raketa.hu
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
Megkezdődött Kapu Tibor visszatérése a Földre
Megkezdődött Kapu Tibor visszatérése a Földre. Elérkezett az Axiom?4 küldetés utolsó fázisa, Kapu Tibor hazatér a Nemzetközi Űrállomásról. A HUNOR-program magyar űrhajósának visszatérését közvetítések...