Kezdőlap Színes Ritka, fekete farkasokat vettek videóra

Ritka, fekete farkasokat vettek videóra

Ritka, sötét bundájú farkasokat vett videóra egy vadkamera Lengyelországban ? számolt be róla az AP amerikai hírügynökség. A felvételeken két különös színű állat is látható, amint átkelnek egy patakon.
A különleges videót rögzítő vadkamerát Joanna Toczydłowska, a SAVE Természetvédelmi Alap munkatársa helyezte ki, eredetileg azzal a céllal, hogy hódokat figyeljenek meg.
Ehelyett azonban valami sokkal érdekesebbet sikerült megörökítenie: két fekete farkast.
Az európai farkasok esetében meglehetősen ritkának számít a fekete bunda, nem véletlen, hogy a fajt, a szürke farkasnak (Canis lupus) nevezték el. A szakértők szerint a ritka színezetű állatok nagyjából 30 kilogrammosak és egy évesek lehetnek. A két példány feltehetőleg testvéri viszonyban áll, legalább egyikük hím.
A természetvédelmi szervezet titokban tartja, hogy melyik erdőben figyelték meg a ritka ragadozókat, ezzel biztosítva, hogy nem erednek nyomukba orvvadászok. A farkasok vadászata nem engedélyezett az Európai Unióban, ám elképzelhető, hogy a nem mindennapi trófea reményében egyesek vállalnák a kockázatot, és illegálisan kilőnék őket.
A szürke farkasok az 1950-es évekre teljesen eltűntek Lengyelországból, ám a 2000-es évekre visszatértek. Hasonló a helyzet Magyarországon is, nálunk az első világháború után tűntek el az országból, és csak az 1980-as években jelentek meg újra. Ma csupán maroknyi példánya él határainkon belül, ezért fokozottan védettek, természetvédelmi értékük 250 ezer forint. Lengyelországban nagyobb állományuk van jelen, ott körülbelül 2500-3000 példány él jelenleg.
A farkasok jellemzően 5-9 egyedből álló falkákban élnek, de bizonyos esetekben ez a létszám a 30-at is meghaladhatja. A falkák rendkívül szervezett szociális csoportok, amelynek tagjai együtt szerzik a táplálékot és közösen nevelik a kölyköket.
A falka élén egy alfa-hím áll, aki a csoport egyedüli vezetője. Az alfa-hím személye harcok révén dől el, ám ezek nem életre-halálra mennek, mivel az alulmaradt egyed meghunyászkodása kioltja a győztes támadókedvét.
Más kutyafélékhez hasonlóan a farkas húst, csontot és növényeket is eszik. Falkában vadászva önmagánál jóval nagyobb termetű növényevőket zsákmányol, de a falkából kivert egyedek többnyire csak rágcsálókat és más, kisebb állatokat tudnak elejteni.
A farkasok közvetlen megfigyelése ritka jelenség, mivel kifinomult érzékszerveikkel sokkal hamarabb érzékelik az embert, mielőtt az észrevenné őket.
forrás: ng.24.hu